Naujas filmas apie 1941-ųjų birželio sukilimą

Pavergtųjų sukilimas
Pavergtųjų sukilimas

Prieš 72 metus, 1941 m. birželio 22 d. Lietuvoje įsiplieskė ginkluotas sukilimas, kurio tikslas buvo išsivaduoti iš sovietų okupacijos ir atkurti nepriklausomą Lietuvos valstybę. Šiandien istorikai neabejoja, jog daugelis tuomet išgyveno gėdą dėl beginklės Lietuvos kapituliacijos 1940-aisiais ir kartu –jautė pareigą tą gėdą nuplauti. Sukilimo laikas pasirinktas neatsitiktinai – tos pačios dienos rytą buvo prasidėjęs Vokietijos ir Sovietų Sąjungos karas, o birželio 14-ąją įvykdytas masinis Lietuvos gyventojų trėmimas į Sibirą…

Daugelį su 1941-ųjų birželio sukilimu susijusių faktų atskleidžia naujas dokumentinis filmas „Pavergtųjų sukilimas“, kurio premjera – birželio 23 dieną, sekmadienį, 12.30 val. per LRT televiziją. Filmo autorius Algis Kuzmickas.

1941-ųjų metų birželio įvykiai – tai visos tautos sukilimas prieš okupaciją ir terorą, siekiant atkurti suverenios šalies valdymo formas ir institucijas, išsaugoti likusį turtą ir kalinčiuosius Kaune ir visoje šalyje. Tuomet sukilimas buvo akivaizdus ženklas Vokietijai ir kitoms šalims, kad Lietuva nėra Sovietų Sąjunga.

Filmas atskleidžia birželio sukilimo priežastis ir tų dienų tragizmą. Apie to meto įvykius pasakoja sukilimo dalyviai, liudininkai, istorikai, mokslininkai, diplomatai. Kiekvieno jų prisiminimai, asmeniniai išgyvenimai sudėlioja vientisą to meto įvykių mozaiką.

„Pavergtųjų sukilimo“ herojų lūpomis papasakojama 1938-1941 metų politinė, ekonominė situacija, atkuriama paprastų žmonių buitis. Vaidybinės scenos, rekonstruojančios atskirus to meto epizodus, perteikia to laikmečio dvasią. Filmo autorių teigimu, įvykiai taps aiškiai suvokiami kiekvienam, net neįsigilinusiam į nagrinėjamą istorijos laikotarpį.

Šaltinis: lrt.lt